Apiresterapia
Email
info@apiresterapia.sk
Telefón
+421 907 956 210
Typ
Relax & Oddych
Dľžka terapie
30 minút
Webová stránka

Vdychovanie vzduchu zo včelieho úľa je v našom regióne málo známou apiterapiou, ale v Nemecku alebo Rakúsku bežnou službou. Včelie produkty, ktoré sa bežne používajú v klasickej apiterapii, sa používajú ako tuhé alebo kvapalné látky. Tieto látky sa však nachádzajú aj v plynnom skupenstve, resp. ako aerosoli vo vzduchu nachádzajúcom sa vo včeľom úli.

Ako dýchanie zo včelieho úľa funguje?

Vzduch zo včelieho úľa je vyťahovaný pomocou špeciálneho zariadenia schváleného pre medicínske použitie a prechádza hadicou, ktorá je spojená s inhalačnou maskou, prostredníctvom ktorej môže pacient vdychovať úľový vzduch.

Predpokladá sa, že všetky liečivé prísady prítomné vo včelích produktoch, vrátane tých, ktoré sú v pevnom stave, sú prítomné v stopových množstvách aj v inhalovanom vzduchu. Včelí vzduch má konštantnú teplotu asi 36 ° C a je neustále v pohybe vďaka tisíckam včiel, ktoré zabezpečujú jeho cirkuláciu vo vnútri úľa. To znamená, že čím je včelstvo silnejšie a pracovitejšie, tým viac týchto látok sa vo včeľom vzduchu nachádza.

Podľa nemeckej štúdie niektoré prísady látok sú dokonca prítomné v značných množstvách. Sú to napr.: izoprenoidy, karotenoidy, terpény a éterické oleje. Prítomné sú aj hormóny včiel, feromóny, prchavé zložky včelieho vosku, vyššie alkoholy, slinné sekréty včiel, aerosoli z flavonoidov propolisu a enzýmy a cholín, ktoré obsahujú fytohormóny spracované včelami.

Ako apiresterapia pomáha a pre koho je apiresterapia určená?

V bežnej medicíne je známe, že respiračné podávanie liekov je obzvlášť účinné. Účinné látky sa dostávajú do tela pacienta priamo, bez čiastočnej alebo úplnej inaktivácie v dôsledku séra črevného traktu.

Apiresterapia – vdychovanie vzduchu zo včelieho úľa je vhodné pre deti a dospievajúcich, ako aj dospelých a starších ľudí. Je tiež prospešná pre športovcov a tých, ktorí čelia extrémnym psychofyzickým výzvam. Apiresterapia sa vykonáva počas teplých mesiacov, od apríla do septembra, v závislosti od počasia. Vykonáva sa výlučne v teplých a slnečných dňoch, keď včely zbierajú nektár a peľ. Návštevníci obdobných zariadení v zahraničí uvádzajú, že vdychovanie včelieho vzduchu má priaznivý vplyv na dýchacie orgány a pomáha im pri astme, chronickej bronchitíde, alergickej nádche a pľúcnych chorobách. Posilňuje tiež imunitný systém a pomáha pri rôznych alergiách, chronických infekciách hrdla, migrénach, nespavosti, emocionálnych poruchách, depresii, reumatizme, bolesti chrbta a ústupe mozgovej príhody.

Aj keď včelí vzduch obsahuje veľa liečivých látok, neodporúča sa ho vdychovať dlhšie ako 30 minút. Môžete vykonať maximálne 2 procedúry denne. Aby však apiresterpia mala význam, najlepšie je absolvovať aspoň 10 procedúr. Zlepšenie zdravia sa dá však dosiahnuť aj za kratšiu dobu. Závisí to však od subjektívnych pocitov a aktuálneho zdravotného stavu klienta.

Pri vdychovaní vzduchu z úľa nesmiete byť alergický na propolis a včelí jed. V prípade alergie na peľ, je potrebné o tejto skutočnosti informovať prevádzkovateľa zariadenia. Apiresterapeutické zariadenie vylučuje možnosť prenosu peľových zŕn. Znášanlivosť inhalovaného vzduchu sa testuje natretím propolisu na predlaktie. V každom prípade sa dýchanie zo včelieho úľa kontroluje počas trvania celej doby trvania terapie.

Kde môžete apiresterapiu absolvovať?

Samotné prostredie, v ktorom apiresterapia prebieha, je príjemné. Majitelia zariadenia okrem apiresterapie pripravili pre návštevníkov aj možnosť ubytovania v chate, kúpanie sa v biobazéne a pečenie kláskového chleba v peci. K zložkám prijímaných v plynnej forme sa teda pridávajú aj pozitívne vibrácie a energia prírody, ktoré majú tiež na ľudí blahodarné účinky.

Terapie v apidomčeku je možné absolvovať:

pre ubytovaných klientov od pondelka do nedele,

pre ľudí prichádzajúcich individuálne (bez požiadavky ubytovania) od pondelka do soboty

Dĺžka terapie /1 sedenie: 30 minút

Každý začínajúci klient absolvuje testovaciu terapiu v dĺžke 10 minút. Testovacia terapia je zdarma.

Na začiatku terapie je potrebné si zakúpiť masku na dýchanie súčasťou, ktorej je hadica. Zakúpenie masky je jednorazové a klient ju využíva počas celej dĺžky terapie. Klient sa stará o svoju masku a nosí ju so sebou na terapiu. V prípade straty alebo zabudnutia si musí zakúpiť novú masku.

Project Image